2019-04-03 10:06   1046  

Рекомендації з гігієни навчання ліворуких дітей

 

До ліворукої дитини необхідно ставитися з особливою тактовністю і зробити з перших хвилин навчання все, щоб зняти прояви стресу. Ці діти практично не здатні до вироблення внутрішнього автоматизму щодо виконання різних дій, змалку не ставлять собі запитання, як це зробити. Не слід сердитися й чекати, коли дитина сама навчиться користуватися ложкою, голкою, ножицями тощо. Краще відразу взяти її руки у свої й декілька разів разом повторити потрібний рух.

Ліворукі зазвичай дуже повільні. Важливо не квапити таку дитину, дати їй стільки часу, скільки потрібно, не примушуйте робити кілька справ одночасно – і результати не змусять себе довго чекати.

Для підвищення ефективності навчання ліворуких дітей необхідно якнайчастіше звертатися до можливостей правої півкулі з огляду на їхню велику швидкість і емоційність сприймання, узагальненість, цілісність, образність, залучення мимовільної пам’яті.

Необхідно включати в навчальний процес маніпулювання з моделями й макетами. Можна активізувати можливості правої півкулі, використовуючи різні схеми. Навчаючись, ліворукі більше орієнтуються на чуттєві чинники (зорові, дотикові тощо), а не на мовлення. Для кращого розуміння матеріалу їм потрібна опора на малюнок, предмет, наочне приладдя. Ліворукій дитині провести аналогію чогось із чимось практично неможливо. Для неї задачі про машини з піском і завдання про метри тканини – зовсім різні. Тому для кращого розуміння умови задачі дитину необхідно забезпечити зошитом для малювання. Нехай малює машини й рулони тканини, яблука й дерева, тому що вона все одно малює їх у своїй уяві.

 

Вимоги до організації робочого місця

Під час письма, малювання, читання світло повинне падати з правої сторони. Орієнтація в класі, положення класної дошки не дають змоги посадити ліворуку дитину обличчям до класу, тому добре б посадити її біля вікна, ліворуч за партою. Там краща освітленість, а крім того, вона не заважатиме сусіду, що працює правою рукою.

Варто звернути увагу на осанку ліворукої дитини, положення рук, тулуба, голови під час правонаклонного положення зошита й на положення книги під час списування й читання.

У ліворуких дітей відсутні просторові навички – немає стійких уявлень про те, наприклад, де права чи ліва рука. Можуть прочитати чи написати букву або цифру в будь-якому напрямку (як у горизонтальному, так і у вертикальному). Через це такій дитині, що тільки но починає писати, краще промаркувати зошит.

На уроках праці також необхідно продумати, де посадити таку дитину, щоб вона не штовхала ліктем сусіда, як розташувати інструменти і як їх заточити.

На уроках фізичної культури педагог має подумати про розвиток координації як лівої (робочої), так і правої руки.