2018-12-11 07:20   1087  

Десять простих порад вчителя-логопеда батькам

Мовлення дитини розвивається під впливом мовлення дорослих і значною мірою залежить від достатньої мовленнєвої практики, нормального соціального і мовного оточення, від виховання і навчання, які розпочинаються з перших днів її життя.

  1. Розмовляйте зі своєю дитиною під час усіх видів діяльності, таких як приготування їжі, прибирання, одягання-роздягання, гри, прогулянки і так далі. Розказуйте про те, що ви робите, бачите, що бачить і робить дитина, що роблять інші люди.
  2. Розмовляючи, використовуйте ПРАВИЛЬНО побудовані фрази. Ваше речення має бути на 1-2 слова довше, ніж у дитини. Якщо ваша дитина поки ще висловлюється тільки однослівними позиціями, то ваша фраза повинна складатися з 2 слів.
  3. Ставте ВІДКРИТІ питання. Це стимулюватиме вашу дитину використовувати декілька слів для відповіді. Наприклад, запитуйте: «Що ти робиш?» - замість «Ти граєшся!».
  4. Витримуйте паузу, щоб у дитини була можливість говорити і відповідати на запитання.
  5. Слухайте разом звуки і шуми. Запитаєте: «Що це?». Це може бути гавкіт собаки, шум вітру, мотор літака та ін.
  6. Розкажіть коротку казку, байку. Потім допоможіть дитині розповісти цю ж казку вам або кому-небудь ще.
  7. Якщо ваша дитина вживає усього лише декілька слів у мовленні, допомагайте їй збагачувати своє мовлення новими словами. Виберіть 5-6 слів (частини тіла, іграшки, продукти) і називайте їх дитині. Дайте їй можливість повторити ці слова. Не чекайте, що дитина вимовить їх відмінно. Заохочуйте і продовжуйте їх заучувати. Після того, як дитина вимовила ці слова, введіть 5-6 нових слів. Продовжуйте додавати слова до тих пір, поки дитина не дізнається більшість предметів навколишнього світу. Займайтеся щодня.
  8. Якщо дитина називає тільки одне слово, почніть вчити використовувати його в коротких фразах. Використовуйте слова знайомі дитині. Додайте колір, розмір, дію. Наприклад, якщо дитина говорить «м'яч», послідовно вчіть її говорити «Великий м'яч», «Олега м’яч», «Круглий м’яч».
  9. Більшість занять проводьте в ігровій формі. Робота з дитиною повинна активізувати мовленнєве наслідування, формувати елементи зв'язного мовлення, розвивати пам'ять і увагу.
  10. Дуже важливо вже в ранньому віці звернути увагу на мовний розвиток дитини, а не чекати, коли вона «сама заговорить».