2018-12-11 07:52   1939  

ПАЛЬЧИКОВА ГІМНАСТИКА ДЛЯ НІГ

З давніх-давен ходіння босоніж та різноманітні вправи для стопи були природними методами загартування й оздоровлення. Сучасні дослідники пояснюють це тим, що саме на стопі розташована велика кількість нервових закінчень, які впливають на енергетичний обмін у тілі, а ось тренування дрібної моторики пальців ніг ще й сприяє розвитку відповідних ділянок кори головного мозку. Для гіперактивних дітей, які потребують більше руху, гімнастика для пальчиків ніг покращує тілесну самоорганізацію, що в свою чергу розвиває просторову орієнтацію.

Для стрункої постави і красивої ходи неабияку роль відіграє правильне формування стопи. Найбільш розповсюджена деформація опорно-рухового апарату в дітей 2-7 років – плоскостопість. Ефективним засобом боротьби з цим захворюванням є його профілактика – це і виконання вправ з використанням спеціальних предметів: камінців, дерев’яних паличок, резинових кілець; і пальчикова гімнастика, зокрема малювання стопою.

 МАЛЮВАННЯ СТОПАМИ ТА ПАЛЬЦЯМИ НІГ

У процесі малювання стопами активізуються й удосконалюються такі психічні функції, як зорове сприймання, уява, пам’ять і мислення (аналіз, синтез, порівняння абстрагування). Це також ефективний засіб для розвитку дрібної моторики, емоцій, естетичних відчуттів та волі. Такі форми роботи з дітьми зроблять заняття з фізичної культури ефективними, оригінальними та цікавими.

           Перед малюванням стопами слід провести декілька підготовчих вправ, які виконуються босоніж у положенні сидячи на стільчику чи на підлозі:

  • п’яти торкаються підлоги, а пальці ніг виконують рухи вгору – вниз, вправо – вліво;
  • всією стопою чи зовнішнім боком стопи уявно згрібати пісок на купу;
  • взяти качалку або м’ячик із твердої резини, або й пластмасові бігуді, і прокачувати предмет уздовж зводів стопи.

 Далі слід приступати до основних вправ – пальчикової гімнастики для ніг і малювання стопами. Для цього підготуйте пластмасові ванночки чи тазики, гуаш, олівці, крейду, шпалери, індивідуальні рушники, мило, піддони з піском (пісок заздалегідь потрібно піддати термообробці в духовій шафі для дезінфекції). Рекомендуємо деякі варіанти проведення нетрадиційного малювання:

  • гра «Ноги, які танцюють»: ступні дітей намащують кольоровими фарбами. Малюки з заплющеними очима під музику ступають ногами по розгорнутому на підлозі рулону шпалер. Потім пропонуйте дітям розглянути малюнки і визначити, на що схоже зображення;
  • малювання літер, цифр, геометричних фігур: на килимі великим пальцем правої, а потім лівої ноги діти уявно малюють контури літер, цифр, геометричних фігур. Цю вправу можна виконувати в групі на плоскому піддоні з піском, а також влітку в пісочниці або біля водойми на піску;
  • колективні композиції: на підлозі розгорніть рулон шпалер, пофарбуйте ступні дітей їхніми улюбленими кольорами. Нехай спочатку малюють стопами все, що їм заманеться, а згодом вони зможуть разом створити колективні композиції. Цей вид роботи зручніше проводити з підгрупами. Після малювання ретельно вимийте дітям ноги;
  • також дітям подобається «писати» ногами, затискуючи олівець між великим пальцем ноги і чотирма іншими. Це особливо корисно на етапі засвоєння форм, літер і цифр, а також сприяє гармонізації роботи обох півкуль головного мозку.

 Такі види роботи особливо подобаються малюкам, адже тут присутній елемент гри, тому заняття проходять дуже весело, емоційно, створюючи дітям лише позитивний настрій.