Новини   2020-06-17 16:44   118  

Законом України «Про присвоєння юридичним особам та об’єктам права власності імен (псевдонімів) фізичних осіб, ювілейних та святкових, назв і дат історичних подій» (№ 4865–VI від 24.05.2012) передбачено процедуру присвоєння юридичним особам та об’єктам права власності імен фізичних осіб, ювілейних та святкових дат, назв і дат історичних подій. Згідно ст.6 вказаного Закону необхідно подати узагальнені зауваження і пропозиції, що надійшли під час громадського обговорення. Постановою Кабінету Міністрів України №989 від 24 жовтня 2012 року «Про затвердження Порядку проведення громадського обговорення під час розгляду питань про присвоєння юридичним особам та об’єктам права власності, які за ними закріплені, об’єктам права власності,  які належать фізичним особам, імен (псевдонімів) фізичних осіб, ювілейних та святкових дат, назв і дат історичних подій» затверджено порядок проведення громадського обговорення.  У зв’язку з цим, подаємо відповідну інформацію на сайті.

Найменування юридичної особи, якій пропонується присвоїти ім’я фізичної особи, ювілейної чи святкової дати, назви або дати історичної події: Природничо-математичний ліцей Івано-Франківської міської ради.

Ім’я фізичної особи, ювілейної чи святкової дати, назви або дати історичної події, що пропонується присвоїти юридичній особі: Іван Пулюй.

 

Обгрунтування пропозиції:

Іван Пулюй - знаменитий фізик і електротехнік, винахідник “X”-променiв, перекладач Біблії та Псалтиря, відомий громадсько - політичний діяч, вчений і патріот України.

Знаменитий фізик і електротехнік Іван Пулюй стояв біля витоків одного із найвизначніших досягнень людства — відкриття „Х”-променів, отримав перші високоякісні світлини з їх застосуванням. Всі експерименти з „Х”-променями вчений проводив з вакуумними трубками власної конструкції. Об’єктом його уваги були також проблеми молекулярної фізики, дослідження властивостей та природи катодних променів.

Одним з улюблених занять Івана Пулюя був переклад релігійних праць із стародавніх мов. Разом з відомим істориком, письменником, етнографом, перекладачем Пантелеймоном Кулішем та широко знаним письменником Іваном Нечуй-Левицьким Іван Пулюй зробив перший переклад українською мовою Нового та Старого Завіту.

Народився 2 лютого 1845 року в містечку Гримайлів (нині селище міського типу, Гусятинський районТернопільська область, в греко-католицькій родині).

Початкову школу закінчив у Гримайлові й вступив до Тернопільської класичної гімназії, де разом з братами Олександром та Володимиром Барвінськими став співзасновником таємного товариства української молоді «Громада». Будучи ще студентом першого року навчання, він переклав українською мовою підручник з геометрії для українських гімназій, хоч на той час таких ще не було.  У 1868 р. разом з іншими українськими студентами-громадівцями заснував у Відні легальне студентське товариство «Січ».

У духовній семінарії Пулюй відвідував лекції з математики, фізики та астрономії у Віденському університеті. Ці науки  його захопили, що він вирішив не висвячуватися на священика, а стати студентом фізичного факультету цього університету. Навчання тривало упродовж 1869—1872 рр., а у 1872—1874 рр. У 1874—1875 рр. викладав фізику, механіку та математику у Військово-морській академії в місті Фіуме. Там сконструював прилад для вимірювання механічного еквівалента теплоти, який став широко відомим у науковому світі й у 1878 р. був відзначений срібною медаллю на Всесвітній виставці в Парижі. У 1875—1876 рр. Пулюй як стипендіат австрійського Міністерства освіти навчався і працював у Страсбурзькому університеті, в фізичному інституті професора Августа Кундта.

У 90–х рр. ХІХ ст. Пулюй відіграв вирішальну роль як керівник проектування і будівництва багатьох електростанцій на змінному струмі в Чехії. Якість проєктів та їх реалізації були дуже високими із дотриманням екологічних вимог навіть сучасного рівня (тому, зокрема, мешканці Праги досі використовують електроенергію, яку дає їм «Пулюєва» електростанція).

У 1902 р. він заснував та очолив кафедру електротехніки. З нагоди 100-літнього ювілею Німецької політехніки в Празі Пулюя відзначили орденом Залізної корони ІІІ ступеня  за його наукову та викладацьку працю (1906). Він отримав також хрест ордена Франца-Йосифа і високий титул Радника двору (1910). У 1913 р. І. Пулюя обирають почесним членом Віденського електротехнічного товариства. У 1916 році Пулюй отримав пропозицію зайняти посаду міністра освіти Австрійської монархії, однак відмовився за станом здоров'я. Цього ж року вийшов на пенсію. Помер Iван Пулюй 31 сiчня 1918 року у Празi, де i похований.

Життя Івана Пулюя пройшло в основному за межами України. Але помислами і добрими справами він залишався серед свого народу, співпереживав за його долю, підносив його велич . Сьогодні ім’я вченого свiтової слави Iвана Пулюя назавжди повертається iз забуття, як символ iнтелектуальної могутностi українського народу і орiєнтир майбутнiх звершень нашої держави.

У Природничо-математичному ліцеї постійно проводяться тематичні лекції,  наукові конференції, інформаційні хвилинки,  присвячені   вченому                                                                  Івану Пулюю.

Пропозицію щодо присвоєння Природничо-математичному ліцею його іменем підтримують учнівський та педагогічний колективи.

З урахуванням вищевказаного, було вирішено присвоїти  Природничо-математичному ліцею ім’я Івана Пулюя.

Суб’єкти, що внесли пропозицію щодо присвоєння юридичній особі імені фізичної особи, ювілейної чи святкової дати, назви або дати історичної події: педагогічний колектив Природничо-математичного ліцею Івано-Франківської міської ради (витяг з протоколу від 28.05.2020 року).

Строк, місце, час проведення заходів з громадського обговорення, акредитації представників засобів масової інформації, реєстрації учасників:

форма громадського обговорення: громадські слухання у вигляді круглого столу.

Дата та час громадського обговорення: 27.07.2020  року о 15.00 год.

Місце проведення: Природничо-математичний ліцей Івано-Франківської міської ради (вул.І.Франка, 33).

Поштова адреса та (або) адреса електронної пошти, номер телефону, строк і форма для подання пропозицій (зауважень):

усі пропозиції та зауваження подаються в письмовій або усній формі Природничо-математичному ліцею протягом 40 днів з дати опублікування відповідного інформаційного повідомлення за адресою: м.Івано-Франківськ, вул.І.Франка, 33, тел.(0342) 53-38-47,

e-mail: pmlicey@ukr.net.

Місцезнаходження та (або) адресу електронної пошти, номер телефону організатора громадського обговорення, за яким можна отримати консультації з питань, що внесено на громадське обговорення: 

м.Івано-Франківськ, вул. І.Франка, 33, тел.(0342) 53-38-47,

e-mail: pmlicey@ukr.net. 

Прізвище та ім’я особи, визначеної відповідальною за проведення громадського обговорення:

Бідичак Мирослав Романович.

Строк і спосіб оприлюднення результатів громадського обговорення:

узагальнення висловлених в ході громадського обговорення зауважень та пропозицій здійснюється організатором протягом 14 днів після закінчення строку подання пропозицій. Після отримання висловлених пропозицій та проведеного аналізу відбудеться оприлюднення результатів громадського обговорення на сайті: www.mvk.if.ua.

Запрошуємо усіх бажаючих взяти участь в обговоренні питання щодо присвоєння Природничо-математичному ліцею  Івано-Франківської міської ради імені Івана Пулюя.